Rok 2013 to wyjątkowy rok dla myśliwych naszego koła. PZŁ zrzesza ponad 110 tysięcy myśliwych
z całego kraju.

Obchodziliśmy uroczystości 90-lecia istnienia Polskiego Związku Łowieckiego, ale przede wszystkim świętowaliśmy 60 rocznicę istnienia naszego koła - KŁ 223 KOS. Dzień obchodów wyznaczony został na sobotę 16 października. O godzinie 16.30 spotkaliśmy się na uroczystej Mszy Św. w kościele pw. Św. Marcina Biskupa w Szubinie. Mszę Św. prowadził i okolicznościowe kazanie wygłosił kapelan myśliwych okręgu bydgoskiego Ks. Kanonik Ryszard Pruczkowski w obecności miejscowego proboszcza Ks. Tadeusza Lesińskiego. Poczet sztandarowy w składzie kol. Witold Szulc, kol. Krzysztof Niesłuchowski i kol. Jarosław Zientara wprowadził sztandar, a muzyczną oprawę zapewnili koledzy myśliwi - członek naszego koła kol. Mieczysław Nowak i zaproszony gość kol. Roman Biskupski. Po uroczystej Mszy, powitaniach, uściskach i w podniosłej atmosferze udaliśmy się w gościnne progi Starego Browaru, którego właścicielem wraz z małżonką jest nasz kolega Wiesław Nitka. Wykorzystując ostatnie promienie jesiennego słońca zrobiliśmy wspólne, pamiątkowe zdjęcie
i rozpoczęliśmy część oficjalną jubileuszowego wieczoru. Po odegraniu przez naszych kolegów sygnału DARZ BÓR, kol. prezes Jacek Tadych powitał wszystkich zebranych a w szczególności zaproszonych gości, którzy przybyli na naszą uroczystość, byli to: kol. dr Bogusław Chłąd - Prezes Okręgowej Rady Łowieckiej w Bydgoszczy, kol. Hubert Trzebiński - Przewodniczący Komisji Kultury przy ORŁ w Bydgoszczy, Pan Ignacy Pogodziński Burmistrz Szubina, kol. Bartosz Bock myśliwy, leśniczy ze Starej Huty w Nadleśnictwie Osie, Prezes KŁ Żubr z Osia, oraz zaprzyjaźnieni koledzy z WKŁ Słowik w Łodzi, Kol Mieczysław Tomaszewski i kol. Janusz Tercjak, a także Ks.Tadeusz Lesiński i Ks. kanonik Ryszard Pruczkowski .Po powitaniu i kilku słowach o historii koła, nastąpiła doniosła chwila,
otóż Kapituła Odznaczeń Łowieckich uchwałą z dnia 4 września 2013 roku nadała koledze Zdzisławowi Brodzińskiemu Srebrny Medal Zasługi Łowieckiej, a wręczył go Prezes ORŁ w Bydgoszczy. Sygnaliści na cześć odznaczonego zagrali uroczystą fanfarę. Następnie głos zabrał Prezes ORŁ
w Bydgoszczy kol. dr Bogusław Chłąd. Dziękując za zaproszenie, gratulując jubileuszu, w asyście kol. Huberta Trzebińskiego przekazał dla Naszego koła na ręce prezesa Tadycha Statuetkę Łowiectwa Bydgoskiego. Z okazji jubileuszu 90 lecia PZŁ wydany został okolicznościowy medal, wręczany
w uznaniu i podziękowaniu za aktywne uczestnictwo w życiu związku, zaangażowanie i pasje
w promocji łowiectwa bydgoskiego. Medalem tym wyróżnieni zostali kol. Jacek Tadych i kol. Aleksandra Szulc. Następnie głos zabierali i wręczali listy gratulacyjne oraz pamiątkowe prezenty: burmistrz Szubina, koledzy z KŁ Żubr i WKŁ Słowik. Nadleśnictwo Szubin przekazało gratulacje za pośrednictwem swojego pracownika, a jednocześnie członka naszego koła kol. Piotra Siudy. My także mieliśmy prezenty dla naszych gości i członków koła. Kol. Jacek Tadych osobiście wręczał statuetki Kosa- symbol naszego koła, okolicznościową kulawkę w kształcie rogu myśliwskiego oraz znaczek wydany z okazji jubileuszu koła. Piękną grą na rogu myśliwskim i trąbce koledzy myśliwi uświetnili oficjalną część uroczystości. Po wyprowadzeniu sztandaru udaliśmy się do sąsiedniej sali na ucztę.
A jadło było przednie. Stoły uginały się od pysznych potraw i trunków. Królowały dania z dziczyzny, rosół z kaczki krzyżówki, pieczony warchlak czy udziec z jelenia. Całości dopełniły słodkie rarytasy Mistrza Chmielewskiego od wspaniałego tortu poczynając na babeczkach kończąc. W trakcie biesiady mieliśmy nie tylko ucztę dla ciała, ale także ucztę dla ducha. Atrakcją wieczoru był zaproszony gość, myśliwy kolega Andrzej Misiak - Mistrz Polski w wabieniu jeleni. W trakcie pokazu tej jakże trudnej sztuki, nie jeden myśliwy wrócił wspomnieniami do wrześniowej kniei, a towarzyszące białogłowy niejednokrotnie pierwszy raz usłyszały głos ryczącego byka. Muzykę i śpiew zapewniła Kapela Toruniacy. W przyjaznej atmosferze tańców i rozmów bawiliśmy się prawie do świtu, a całą uroczystość na zdjęciach uwiecznił kolega Tomek Dobrowolski.

Autor tekstu: Kol. Aleksandra Szulc